EBA Arama Motoru
EBA Arama Motoru

EBA Arama Motoru

Hakkında

1. EBA Arama Motoru Hakkında

EBA Arama Motoru, bir Türkçe eğitsel içerik arama motorudur. Kullanıcının girdiği arama ifadesine en uygun sayfaları EBA üzerinde yer alan eğitim içeriklerine ulaştırmayı hedefler. EBA Arama Motoru sitesi MEB'in öncülüğünde SEBİT tarafından geliştirilmiştir. Bu işbirliği ile Türkiye'ye yerli teknoloji ve bilgi birikimi ile gerçek bir yerel ürün sunmak ve eğitime özel bir arama hizmeti geliştirmek konusunda örnek olmak için büyük özveri ve çaba gösterilmiştir.

2. Eğitsel Arama Motoru Nedir?

EBA Arama Motoru, eğitsel bir arama motorudur. EBA'da yer alan eğitsel sayfaların toplanması ve bu sayfaların sıralanmasında Milli Eğitim müfredatı kazanımları ve kazanımlar arası ilişkileri dikkate alınır. EBA Arama Motoru, müfredat kazanımlarına uygun içeriği belirleyerek indeksler ve arama sonuçlarında getirir. Kullanıcılar EBA Arama Motorunda arama yaparken, sınıflarını(ilkokul, ortaokul, lise vb.) seçerek kendi seviyelerine uygun içeriklere ulaşabilirler. EBA Arama Motoru arama sonuçlarını, okul kademeleri, konu anlatımları, sınav soruları gibi özelleştirebilmekte ve kullanıcının ihtiyacına en uygun sonuçları bulabilmektedir.

3. Kullanıcıya Neler Sunar?

EBA Arama Motoru;

  • Arama kutusuna kullanıcıların aradıklarını serbestçe girmesini sağlayarak EBA üzerindeki tüm eğitsel içerik arasında arama yaparak sonuçları listeler.
  • Arama sonuçlarını, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine göre sınıflandırır. Böylelikle seviyelerine en uygun içeriğe ulaşmalarını sağlar.
  • Kullanıcılara tüm içerik arasında arama yaptığı gibi ders materyalleri, sınav ve soru içerikleri, konu anlatımlı videolar, sunum ve metin dokümanları gibi farklı ihtiyaçlar doğrultusunda arama yapmalarına olanak sağlar.
  • Milli Eğitim müfredatından arama ifadeleri önerir.

4. Neden Eğitsel Arama Motoru?

Hedef kitlesini ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, sınıf ve branş öğretmenleri ile velilerin oluşturduğu EBA Arama Motorunun misyonu, kullanıcıların amacına ve istedikleri kademeye uygun eğitsel içeriğe hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktır. EBA Arama Motorunun arama kutusuna açık ve net yazılan ifadelere uygun arama sonuçları, anlık olarak bulunmakta ve istenen filtrelere uyan sonuçlar kullanıcıya sunulmaktadır.

Amacımız, Türkiye'deki İnternet kullanıcılarına eğitim alanında öncü bir arama motoru sunmaktır. EBA Arama Motorunun sağladığı olanakların dönüştürücü bir etki yaparak, EBA'daki kaliteli Türkçe eğitsel kaynakları artırması ve varolan kaynakların kalitesini yükseltmesi de hedeflenmektedir.

5. Teknoloji

EBA Arama Motorunun internet üzerinden içeriği toplamasında, sınıflandırmasında ve aramaların sonuçlarını oluşturmasında en yeni teknolojiler kullanılmıştır. Eğitsel içeriğin saptanmasında, aramaya hazır hale getirilmesinde, sorguların yanıtlanması dahil tüm aşamalarda, kazanımlar ve aralarındaki ilişkiler kullanılmakta, anahtar kelimeler çıkarılmakta, sorgu ve içerik analizleri yapılmaktadır. EBA Arama Motoru içerisinde içerik analiz, sorgu analiz ve zenginleştirme teknolojileri tamamen eğitsel ihtiyaçlar dikkate alınarak düzenlenmiş ve genel amaçlı arama motorlarına göre etkin sonuçlar üreterek farklılaşması sağlanmıştır.